Biblioteka szkolna przypomina o DNIU BABCI I DZIADKA

Pomysł utworzenia święta w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964r. Datę zawdzięczamy Mieczysławie Ćwiklińskiej- znanej sławie kina i teatru. Tego dnia w 1965r. miała wystąpić w teatrze w Poznaniu w sztuce „Drzewa umierają stojąc” w roli Babci. Redakcja „Expressu Poznańskiego” wręczyła jej tort z okazji 85 urodzin z napisem „Dla Babci”, ustanawiając tym samym  dzień 21 stycznia - Dniem Babci (pomysłodawcą był Kazimierz Flieger). Warszawski „Express Wieczorny” podchwycił pomysł i w 1966r. ogłosił dzień 21 stycznia Dniem Babci. I tak zaczęło się w całej Polsce. Dopiero w latach 70 powstał zwyczaj obchodzenia Dnia Dziadka. Istnieje przekonanie, że święto dziadków zostało przeniesione do Polski prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku.

A jak to wygląda na świecie???

W USA odpowiednikiem Dnia Babci i Dziadka jest Narodowy Dzień Dziadków ( National Grandparents Day to święto oficjalnie zatwierdzone przez Kongres i prezydenta, ustanowione w 1978r. na pierwszy poniedziałek września). Ten dzień ma swój oficjalny hymn „A Song for Grandma and Grandpa”, a symbolem jest niezapominajka. We Francji dzień dedykowany babciom obchodzony jest od 1987r. i przypada na pierwszą niedzielę marca, a dziadkom- na pierwszą niedzielę października. Święto powstało jako rozwinięcie pomysłu na popularną Kawę Babci czyli  Le Cafe Grand’Mere. W Bułgarii obchodzi się jedynie Dzień Babci -  „Babin Den”, również 21 stycznia, choć większość ludności kultywuje go 20 stycznia. Włoskie święto babć i dziadków czyli La Festa dei nonni przypada na 2 października i zostało ustanowione w 2005r. Datę wybrano nieprzypadkowo– w tym dniu przypada katolickie święto Świętych Aniołów Stróżów. W Niemczech Święto Dziadków obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września, a w Wielkiej Brytanii przypada na pierwszą niedzielę października. W Estonii celebrowano to święto po raz pierwszy w 2010r., a ustanowiono je na drugą niedzielę września. W Japonii nie obchodzi się Dnia Babci i Dziadka, ale niezmiennie od 1966r. Japończycy świętują Dzień Szacunku dla Wieku, obchodzone 15 września. W Rosji jesienią 2009r. pojawiło się rodzinne święto „Dzień babci i dziadka”, ale brak jest oficjalnej daty obchodów. W Meksyku Dzień Dziadków – Dia de Abuelos obchodzi się 28 sierpnia, w Australii w pierwszą niedzielę listopada. W Holandii to święto ruchome, a w Hiszpanii przypada na 26 lipca.

Bez względu na datę pamiętajmy o naszych BABCIACH i DZIADKACH!!!

A jeśli chcecie „z przymrużeniem oka” spojrzeć na Seniorów, sięgnijcie po książki:

„Babcia na jabłoni” M.Lobe, „Sklep z babciami” D.Gałka, „Wypożyczalnia babć” M.Marjańska-Czernik, „Chusta babci” J.Hellgren, „Cudowna wyspa dziadka” B.Davies, „Hej Przedziadek!” P.Mc Cartney, „Babcia” oraz „Dziadek” B.Supeł. Polecamy również pełną humoru opowieść o zwariowanej paczce emerytów C.Ingelman-Sundberg pt."Seniorzy w natarciu", "Emerycka szajka idzie na całość!"

Biblioteka szkolna

Copyrights 2020 By ZSEG Created By StronyDlafirm.eu